Bezpiecznik B10 – to znaczy jaki?

Bezpiecznik B10 – to znaczy jaki?

Myślę, że stęskniliście się trochę za tematem bezpieczników, bo już dawno nie poruszaliśmy tej tematyki. Ostatnio natknęłam się na forum na wątek o tym, czy powinniśmy wybierać je sami, czy może zostawić to specjaliście… Moje zdanie znacie, wiecie, że wszystko, co elektryczne bardzo mnie elektryzuje, dlatego postanowiłam zgłębić temat i podzielić się swoją wiedzą z Wami!
W gospodarstwach domowych wszyscy mamy zazwyczaj ten sam typ bezpieczników. Popularne korki mogą być mniej lub bardziej unowocześnione, ale nie ulega wątpliwościom, że pełnią bardzo ważną funkcję. Jeśli nie czytaliście mojego wstępu o bezpiecznikach wróćcie do wpisu Podstawowe rodzaje bezpieczników, żeby wejść w temat. Jeśli już jesteście po lekturze tego wpisu, z pewnością wiecie, że dzisiaj przedmiotem naszego zainteresowania będzie… Bezpiecznik B! A dokładnie B10.

Bezpiecznik B10- zastosowanie

Bezpieczniki klasy „B” znajdują zastosowanie w instalacjach domowych oraz w przypadku oświetleń. Klasa bezpiecznika i rodzaj wyzwalacza warunkuje czas wyzwalania bezpiecznika. Jeśli chodzi o rodzaj wyzwalacza wyróżniamy:

  • termiczny
  • elektromagnetyczny

jaki bezpiecznik w domu

Bezpiecznik B10, jak sama nazwa wskazuje należy do charakterystyki wyzwalania „B”.  W przypadku klasy (czy też charakterystyki) B dolna granica zadziałania w wyłącznikach termicznych wynosi 1,13 x In, a górna 1,45 x In.  W przypadku wyzwalacza elektromagnetycznego prąd niezadziałania wynosi 3 x In, a zadziałania 5 x In. Z tą wiedzą jesteśmy już coraz bliższe zrozumienia tematu, jednak jak wiecie, nie obędzie się bez przypomnienia sobie małych szczegółów z fizyki.
Ważną sprawą jest wyzwalacz przeciążeniowy, który posiadają bezpieczniki klasy „B” (w tym również interesujący nas bezpiecznik B10). Jest on docelowo ustawiony jest na około 1,13-1,45 krotności prądu znamionowego (wyzwalacz przeciążeniowy) oraz na 3-5 krotność prądu znamionowego (wyzwalacz zwarciowy). To są podstawowe i najważniejsze dane, o których musimy pamiętać. Tyle o liczbach! Słowo o producencie.

Polecam wyłączniki nadprądowe

lc techBezpiecznik B10 to tylko jeden z wielu oferowanych produktów ponieważ wybór bezpieczników jest tak szeroki, że trudno się zdecydować. Nie jest to nawet łatwe dla profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę. Polecam producentów, których znam albo z którymi miałam styczność. Lista jest naprawdę długa, ale podpowiem, że ciekawą (i korzystną cenowo!) ofertę ma LC Tech. Jeśli szukacie czegoś nie do domu, też odsyłam, bo ten producent oferuje naprawdę szeroki wybór bezpieczników, które nadają się do użytkowania również w trudnych warunkach atmosferycznych. Przystosowane są oczywiście ze względu specjalne zabezpieczenia np. przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi – co oczywiście podpowie Wam wskaźnik IP. I teraz najważniejsze… Zero obaw – wszystkie dostępne bezpieczniki wykonane są zgodnie z obowiązującymi normami i spełniają najsurowsze kryteria zachowania bezpieczeństwa. Zwracajcie na to uwagę, nie kupujcie tanich podróbek, bo może się okazać, że taki bezpiecznik będzie… NIEBEZPIECZNY!

Dodaj komentarz