Czym jest gniazdo ekwipotencjalne?

Czym jest gniazdo ekwipotencjalne?

Jeśli myślicie, że o gniazdkach wiecie już wszystko – na szczęście mogę Was zmartwić! Omawiane przeze mnie, we wcześniejszym wpisie, gniazdka to jedynie wierzchołek tego, co proponuje nam rynek. Pora poznać niezwykle interesujące gniazdo ekwipotencjalne, które ma ogromny potencjał, więc z pewnością Was zainteresuje.

Krok ku nowoczesności

Wyobraźmy sobie gniazdo, które dokładnie odpowiada na nasze potrzeby – jest wręcz spersonalizowane. Gniazdo ekwipotencjalne to właśnie doskonały przykład takiego rozwiązania. Brzmi zachęcająco, a mimo to, niewielu z nas miało styczność z tym pojęciem. Powodem tego jest po prostu niecodzienne przeznaczenie. Gniazdo ekwipotencjalne wykorzystuje się głównie w gabinetach medycznych, szpitalach i laboratoriach.

Nazwa „ekwipotencjalne” wskazuje nam jednoznaczne skojarzenia z potencjałem elektrycznym. I słusznie, ponieważ gniazdo to posiada zdolność wyrównywania potencjałów.

Gniazdo ekwipotencjalne – szczegóły

gniazdo ekwipotencjalne przewodyCo ciekawe, gniazdo ekwipotencjalne może pojawić się również w naszym domu, jeśli zależy nam na tym, by wyrównać potencjał elektryczny w domu – nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Przykładowe gniazdo tego rodzaju wyróżnia się między innymi:

  • dwukątowymi bolcami wtykowymi DIN 42801,
  • zaciskam śrubowymi 2,5; 4; 6 mm2,
  • prąd znamionowym 16A,
  • napięciem znamionowym 250V~
  • montażem podtynkowym (w większości przypadków),
  • symbolem ekwipotencjalizacji.

Gniazdo ekwipotencjalne, w zależności od modelu, ma różne możliwości montażu. Dla ułatwienia producenci stosują różne rozwiązania, między innymi mostek, który pozwala ustawiać gniazdo poziomicą. Kolejnymi cechami są: mocowanie wykonane z metalu, otwory do mocowania mostka i jego wzmocnienie.

Simon 54 pod lupą

gniazdo ekwipotencjalne simonDecydując się na gniazdo ekwipotencjalne, warto przede wszystkim wybrać znanego i zaufanego producenta – na takim produkcie nie należy oszczędzać. Koszty obniża mniej wyszukany design, ale w przypadku eleganckiego gabinetu lekarskiego lepiej z niego nie rezygnować. Jak powszechnie wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego fanom dobrego stylu proponuję wybrać gniazda marki Simon-Kontakt ponieważ wyróżniają się interesującymi wzorami. Bardzo interesujące i modne są matowe wykończenia, które wyglądają na dużo droższe niż w rzeczywistości są. Warto zwrócić uwagę, że gniazdo ekwipotencjalne Simon 54 jest bezhalogenowe, co wpływa na wyższe bezpieczeństwo w razie pożaru ponieważ przewody bezhalogenowe są trudno albo w ogóle niepalne.

Mimo popularności i prestiżu Simon 54 można kupić w bardzo okazyjnych cenach. Warto zatem, jeśli potrzebujemy takiego gniazda, wybrać sprawdzonych przez siebie producentów.

Dodaj komentarz