Czym są styczniki oraz styki pomocnicze? Do czego się je stosuje?

Czym są styczniki oraz styki pomocnicze? Do czego się je stosuje?

Każda osoba, która miała choć najmniejszy kontakt z obwodami elektrycznymi, sprawnie porusza się w branży budowlanej, elektrycznej czy przemysłowej, musiała chociaż raz w życiu (a czasem wielokrotnie) słyszeć lub mieć do czynienia z pojęciem „stycznik”.

styki pomocnicze

Stycznik – co to jest?

Czym właściwie jest stycznik? Jest to łącznik elektryczny mechanizmowy. Standardowo, jego styki są w stanie rozwarcia, natomiast w momencie działania innego urządzenia lub elektromagnesu następuje zmiana na zwarte. Jaka jest pierwszorzędna funkcja tego urządzenia? W głównej mierze, stycznik jest zdolny do przewodzenia prądu, złączania prądu oraz wyłączania go w każdych okolicznościach. Między innymi wtedy, kiedy dany obwód pracuje normalnie, jak również gdy następują jakiekolwiek przeciążenia. Styczniki znajdują zastosowanie w wielu urządzeniach. Zaliczyć do nich można: wentylatory, grzałki, pompy, syreny, obwodowe silniki, lampy i inne.

Konstrukcja stycznika

Stycznik charakteryzuje się dużą trwałością mechaniczną oraz dużą częstością łączeń. Jest jednak stosunkowo małych rozmiarów i posiada niewielką masę. Jego atutem jest wysoka pewność działania. Standardowy stycznik zbudowany jest z:
-izolacyjnej podstawy,
-nieruchomego rdzenia,
-cewki stycznika,
-zwory ruchomej elektromagnesu,
-styka nieruchomego,
-styka ruchomego,
-styków zwieranych i rozwieranych, które są umieszczone w torach pomocniczych,
-sprężyn stykowych zapewniających ich docisk,
-komór gaszeniowych łuku elektrycznego.

Większość producentów na rynku oferuje obecnie wiele akcesoriów do styczników, m.in. styki pomocnicze, mechaniczne blokady zatrzaskowe, elektroniczne moduły czasowe, ochronniki przeciwprzepięciowe, przekaźniki termobimetalowe i wiele innych.

Styczniki pomocnicze

Czym w takim razie są styki pomocnicze (w niektórych źródłach nazwane stycznikami pomocniczymi)? Są to aparaty łączeniowe, wykorzystywane w obwodach sterowania i obwodach pomocniczych. Stosuje się je w celu realizacji układów sterowania, sygnalizacji czy blokad elektrycznych. Rola styków pomocniczych polega w głównej mierze na przekazywaniu informacji o pracy konkretnego odbiornika. Stycznik pomocnicy przedni montuje się, jak sama nazwa wskazuje na przedniej części urządzenia głównego. Jeśli styki pomocnicze wykonane są z solidnych materiałów, zapewniają bezpieczeństwo użytkowania całego urządzenia. Urządzenie tego typu jest zaprojektowane tak, aby działało zarówno dla napięć zmiennych i stałych. Styki pomocnicze mogą być wyposażone w zaciski śrubowe jak i sprężynowe. Podstawowy model stycznika tego typu posiada 4 bieguny, natomiast w razie potrzeby tę liczbę można zwiększyć do 8 (za pomocą bloku styków pomocniczych).

styki pomocnicze ZH-K

Różnica pomiędzy stycznikiem a przekaźnikiem

Zarówno przekaźniki jak i styczniki działają na tej samej zasadzie- poprzez złączenie przekazują dalej sygnał. W zależności od konstrukcji urządzenia, może to być sygnał napięciowy, bądź prądowy. Istnieje jednak zasadnicza i istotna różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami.

Styczniki złączają układy silnoprądowe, natomiast przekaźniki takie urządzenia, przekazujące sygnały niskoprądowe (lub o potencjale zerowym). W skrócie, stycznikami złącza się urządzenia elektryczne (między innymi silniki). Przekaźniki zaś podają sygnały sterujące np. od lub do sterowników PLC (jest to urządzenie mikroprocesowe, które steruje pracą maszyny lub innego urządzenia technologicznego).

Dodaj komentarz