Dławnice kablowe – do czego służą?

Dławnice kablowe – do czego służą?

Dławnice kablowe, zwane też przepustami kablowymi lub dławikami (takie określenie stosuje się w handlu), to bardzo przydatne urządzenia. O zaletach dławnic, ich rodzajach oraz modelach, które sprzedaje każdy internetowy sklep elektryczny, dowiecie się z poniższego artykułu.

Dławnice kablowe – na czym polega ich funkcjonalność?

Dławnice kablowe, mimo swych niewielkich rozmiarów i niezbyt skomplikowanej budowy mają ogromny wpływ na wygląd przewodów odprowadzanych z rozmaitych urządzeń. Warto stosować je nie tylko w przypadku instalacji poprowadzonej w domu, ale także poza nim. Świetnie sprawdzi się w biurach i wszędzie tam, gdzie kable narażone są na szybkie zmęczenie materiału.

Dławnice kablowe odpowiadają za przeprowadzenie przewodu przez ścianę lub obudowę urządzenia elektronicznego. Dławnica w pewnym stopniu zabezpiecza i usztywnia przeprowadzony odcinek kabla, jednocześnie ograniczając niebezpieczeństwo powstania uszkodzeń mechanicznych wynikających ze zmęczenia materiału z powodu częstego zginania przewodu.dławnice kablowe

Kolejną ważną funkcją dławnicy jest zabezpieczanie izolacji przewodu przed przecięciem ostrymi krawędziami obudowy urządzenia, w której kabel się znajduje. Do zalet dławnicy zalicza się także uniemożliwianie lub utrudnianie wyrwania kabla z wnętrza urządzenia.

Każdy sklep elektryczny online wyliczając zalety tego typu produktów, wskazuje też, że dławnice zapobiegają skręcaniu się kabla, co powoduje też, że przewód się nie załamuje.

Z czego wykonane są dławnice kablowe?

Przepusty kablowe najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, natomiast nieco rzadziej możemy spotkać się z dławnicami metalowymi. Niekiedy internetowy sklep elektryczny wzbogaca swoją ofertę i wprowadza do asortymentu dławnice wykonane z wytrzymałego materiału PA6. Ten materiał charakteryzuje się odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ma właściwości samogasnące i jest wolny od fosforów i halogenów.

Użycie takiego materiału sprawia, że dławnice kablowe osiągają stopień ochrony IP68, co oznacza, że są całkowicie odporne na wnikanie ciał stałych oraz że mogą być długotrwale zanurzone w wodzie. Takie dławnice mogą być wykorzystywane w skrajnych temperaturach od -40°C do +100°C.

Dwa oznaczenia gwintów

Przeglądając każdy sklep elektryczny online natkniemy się na dławnice kablowe o dwóch rodzajach gwintów. Pierwszy z nich to PG, który określony jest przez normę DIN 40430. Typoszereg tego gwinta wygląda następująco: PG 7, 9, 11, 13,5, 16, 21, 29, 36, 42, 48. Drugi rodzaj gwinta oznaczany jest symbolem M. Jest to gwint metryczny, który stosowany jest od marca 2001 roku. Typoszereg: 12×1,5 / 16×1,5 / 20×1,5 / 25×1,5 / 32×1,5 / 40×1,5.

Dodaj komentarz