Jak bezpiecznie podłączyć lampę do sufitu?

Jak bezpiecznie podłączyć lampę do sufitu?

Nowoczesne lampy wiszące lub modele o bardziej klasycznym projekcie znajdują się w niemal każdym pomieszczeniu mieszkania. Lampa wisząca jest przecież centralnym i głównym punktem oświetleniowym we wnętrzu. Kiedy dochodzi do sytuacji, kiedy konieczna jest jej wymiana, nie musimy wzywać fachowca-elektryka. Wystarczy zapoznać się z poniższymi wskazówkami, by bezpiecznie i skutecznie podłączyć lampę do sufitu.

Przed przystąpieniem do właściwego montażu lampy, należy się zaopatrzyć w niezbędny podczas montażu sprzęt. Pod ręką powinniśmy mieć śrubokręt z kontrolką przepływu prądu (tzw. próbówka) bądź zwykły izolowany śrubokręt oraz miernik prądu. Tak zaopatrzeni możemy przejść do montażu lampy.

Krok 1: wyłączenie bezpieczników

Dokonując wszelkich czynności związanych z prądem, zawsze należy mieć na względzie własne bezpieczeństwo. Pierwszą czynnością w procesie montażu lampy powinno być wyłączenie bezpieczników odpowiedzialnych za dany przewód. Dla własnego bezpieczeństwa warto jeszcze potwierdzić, że prąd nie przepływa w kablach fazowych, używając miernika lub próbówki. Koniec próbówki należy przyłożyć do kabla, jednocześnie naciskając na nią palcem. Jeśli w próbówce zapali się lampka, oznacza to, że w przewodach płynie prąd.

By upewnić się, że próbówka działa prawidłowo, można ją dla pewności przyłożyć do gniazdka, w którym na pewno płynie prąd. Ten test pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek podczas sprawdzania przewodów.

Krok 2: rozdzielenie i identyfikacja przewodów

Gdy już mamy pewność, że w przewodach nie płynie prąd, możemy zabrać się za właściwy montaż lampy. Należy wiedzieć, że z każdego sufitu wyprowadzone są trzy przewody: dwa z nich są fazowe, a jeden jest neutralny, zwany zerowym. Kable fazowe łączy się z włącznikiem światła, natomiast „zero” ze skrzynką rozdzielczą. Z końcówek każdego przewodu ściągamy około 3 cm izolacji, po czym rozdzielamy kable tak, by się ze sobą nie stykały. Kolejnym krokiem jest włączenie bezpieczników.

Próbówką sprawdzamy, które kable są fazowe, a który jest zerowy. Należy zapamiętać kolejność przewodów, a następnie wyłączyć bezpieczniki. Przed przystąpieniem do kolejnego kroku także należy sprawdzić próbówką, czy w kablach nie płynie prąd.

Krok 3: przygotowanie otworów w suficie

Rozeta sufitowa, industrialne lampy i inne rodzaje lamp wiszących nie będą wisieć, jeśli w suficie nie pojawią się otwory potrzebne do ich zamontowania. By przygotować miejsce pod montaż lampy, należy przyłożyć lampę do sufitu i zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których konieczne będzie wywiercenie otworów. Oczywiście muszą to być takie miejsca, w których nie jest poprowadzony przewód prądowy.

W zaznaczonych na suficie punktach należy wywiercić otwory, a następnie umieścić w nich kołki rozporowe. Nowoczesne lampy wiszące zazwyczaj wymagają dwóch kołków 6×60 mm, rzadziej czterech. Jeśli jednak montowana lampa jest ciężka lub podłoże nie jest zbyt stabilne, warto sięgnąć po kołki o większym rozmiarze, np. 8×80 mm.

Krok 4: podłączenie przewodów lampy

Industrialne lampy, lampy nowoczesne i inne zazwyczaj w momencie zakupu są już wyposażone w kostkę do podłączenia przewodów. By podłączyć lampę do sufitu, należy poluzować śrubkę w kostce, włożyć przewody w odpowiednie miejsca (według instrukcji producenta), a następnie zakręcić śrubkę. Jeśli kostka nie została dołączona do zestawu, można ją kupić w każdym markecie budowlanym za zaledwie kilka złotych.

Po połączeniu przewodów można znów włączyć bezpiecznik i sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo. Jeśli lampa nie świeci, należy sprawdzić poprawność podłączenia przewodów oraz czy prąd w przewodach płynie. Przyczyną nieświecenia lampy może też być usterka samej lampy lub niesprawna żarówka.

Krok 5: izolacja przewodów

Jeśli nasza lampa funkcjonuje prawidłowo, czas odizolować przewody i w tym celu ponownie należy wyłączyć bezpieczniki. Każdy przewód osobno owijamy taśmą izolacyjną, w taki sposób, by przewody się ze sobą nie stykały (gwarantowane zwarcie). Izolacja ochroni kable przed wilgocią i ewentualnym zwarciem.

Krok 6: dokręcenie lampy

Po zabezpieczeniu przewodów można przykręcić lampę do sufitu. Przykładamy więc lampę do wcześniej wywierconych otworów, chowamy wystające kable i wkręcamy śruby. Należy pamiętać o tym, by śruby idealnie pasowały do kołków. Zbyt długie będą nieestetycznie odstawać, zbyt szerokich nie będzie można wkręcić, a zbyt wąskie nie rozepchają odpowiednio kołków i mogą nie utrzymać lampy.

Rozeta sufitowa

Poza lampą, do sufitu może być także przytwierdzona rozeta sufitowa. Ten element może podnieść atrakcyjność lampy, ale też w skuteczny sposób zakryć wystające przewody. Rozeta sufitowa w atrakcyjnej cenie dostępna jest w sklepie internetowym STiP.pl.

rozeta sufitowa

Dodaj komentarz