Jak poprawnie zaprasowywać końcówki kablowe?

Jak poprawnie zaprasowywać końcówki kablowe?

Niezależnie od tego, czy elektryka jest naszym hobby i zajmujemy się nią we własnym domu, czy może jest to związane z naszym zawodem, bardzo często jesteśmy zmuszeni korzystać z końcówek kablowych. Jakie końcówki kablowe rozróżniamy i jak je prawidłowo zaprasowywać, by styki były najwyższej jakości?

Rodzaje końcówek kablowych – co oferuje każdy sklep elektryczny online?

Aktualnie większość elektryków oraz osób hobbystycznie zajmujących się naprawą elektryki (z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa) dokonuje zakupów w sklepach internetowych. Każdy sklep elektryczny online ma tę zaletę, że w jednym miejscu gromadzi mnóstwo produktów. Plusem jest więc to, że odwiedzając jedno miejsce, możemy kupić wszystkie potrzebne nam końcówki kablowe. Warto wiedzieć, że poza najpopularniejszymi końcówkami oczkowymi i tulejkowymi można wyróżnić jeszcze inne rodzaje. I tak możemy się zdecydować na końcówki kablowe aparatowe, wtykowe, konektorowe, pazurkowe i rurowe.

Zaprasowywanie końcówek kablowych – na czym polega?

Zaprasowywanie końcówek kablowych to nic innego jak proces łączenia końcówki (bądź złączki) z kablem elektrycznym. Cały proces jest przede wszystkim bezpieczny i trwały. Końcówki kablowe oraz złączki należy zaprasowywać w sposób zalecany przez producenta. Informacja na ten temat jest opisana w specyfikacji danego produktu. Tam jest wskazane, na jaką formę oraz jakim narzędziem należy zaprasować końcówkę.

Końcówki kablowe – zaprasowywanie krok po kroku

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej, zgodnej z zapotrzebowaniem, końcówki lub złączki. Poza rodzajem złączki należy wziąć pod uwagę przekrój, materiał oraz rodzaj żyły.

Następnie należy ustalić odpowiednią formę zaprasowywania. Istnieje kilka sposobów. Najpopularniejszym jest pojedynczy wgniot do końcówek miedzianych bez izolacji, wtykowych i rurowych miedzianych. Innymi formami są: owalna, trapezowa, sześciokątna, z zawinięciem na żyle czy kwadratowa.

Kolejnym krokiem jest odizolowanie przewodu na odpowiedniej długości – długość ta musi odpowiadać części rurowej danej końcówki.

Bardzo ważnym elementem procesu zaprasowywania końcówki jest oczyszczenie przewodu. Na jego powierzchni nie mogą znajdować się żadne tlenki ani naloty korozyjne.

Przed faktycznym zaprasowywaniem należy wybrać narzędzie, które nam na to pozwoli. Oczywiście jest ono wskazane w specyfikacji danego produktu.

Podczas zaprasowywania należy zachować kierunek zaprasowywania końcówki.

Końcówki kablowe – gdzie kupić?

W Internecie jest wiele sklepów online, które oferują osprzęt elektryczny. Warto pośród tak dużej ilości miejsc wybrać jeden internetowy sklep elektryczny, który oferuje produkty najwyższej jakości. Takim miejscem jest internetowy sklep elektryczny Stip.pl. Szeroki asortyment pozwala na wybranie nie tylko końcówek kablowych, ale także innego osprzętu, który jest niezbędny w codziennej pracy elektryka i nie tylko.

Dodaj komentarz