Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Przychodzi taki moment, kiedy trzeba powiedzieć „Czas na remont łazienki”. Mało kto go lubi, wymaga sporego poświęcenia i zaburza funkcjonowanie w domu. Najlepiej byłoby uciec i wrócić, gdy będzie po wszystkim. Być może, wielu z Was tak właśnie robi, ale dla tej drugiej grupy przygotowałam mały poradnik, jak urządzić małą łazienkę. Postanowiłam skupić się na tym problemie, bo mieszkając w bloku, sama się z nim borykałam.

Wanna czy prysznic?

Mała łazienka prysznicTo chyba najczęściej zadawane pytanie, które pojawia się przy okazji aranżacji łazienki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częściowo jest to kwestia upodobań, potrzeb,
a przede wszystkim możliwości. Moim zdaniem, ważną kwestią jest umiejętność zaplanowania przestrzeni, dokładne wymiary i odrobina wyobraźni. Najlepiej byłoby zrezygnować z wanny, ale możemy ustawić ją we wnęce, jeśli mamy ku temu możliwość.

Kiedyś, planując z rodzicami remont łazienki, podsunęli mi oni pomysł żeby zrezygnować z umywalki na rzecz wanny. Koncepcja nietypowa, ale z tego co zauważyłam, wykorzystywana przez ludzi. Osobiście polecałabym zostawić umywalkę na swoim miejscu i przekonać się do prysznica (są naprawdę oszczędne!). Najmniejsze brodziki mają wymiary 70 x 70 x 185 cm i nadają się do naprawdę ekstremalnie małych łazienek. Jeśli musicie wybrać taki prysznic, zrezygnujcie ze szklanych drzwi na rzecz zasłonki, która pozwoli Wam na nieco swobodniejsze ruchy.

Sedes – podwiesić czy postawić?

Mała łazienka sedesW naprawdę małych łazienkach ten szczegół jest bardzo istotny. Do wyboru mamy dwa rodzaje sedesów, wśród nich jest podwieszany, który montuje się na stelażach, a dzięki temu, że są one w ścianie wszelkie instalacje i zbiornik są ukryte. Miska ustępowa nie tylko zajmuje o wiele mniej miejsca, ale również łatwiej utrzymać w czystości przestrzeń wokół niej, a to szczególnie ważne w przypadku małych pomieszczeń. Najmniejsze z nich mają nawet 46 cm długości, podczas gdy klasyczne około 67 cm. Jeśli jesteście fanami klasyki i nie chcecie rezygnować ze standardowego kompaktu, sprawdźcie dokładnie oferty sklepów, bo pojawiają się wśród nich sedesy dostosowane do małych pomieszczeń. Pionowy odpływ, który tam zastosowano, pozwala na dosunięcie całości bliżej ściany, a jak wiemy – w małych łazienkach każdy centymetr ma znaczenie.

A co z umywalką?

Mała łazienka umywalkaOczywiście pomysł, który przytoczony został wcześniej (o pozbyciu się umywalki) zostawiamy w oddali, bo moim zdaniem wcale nie trzeba decydować się na tak radykalne rozwiązania. Wystarczy tylko mądrze wybrać. Proponuję niewielką umywalkę o szerokości 50 cm (dostępne są nawet takie 45-cio cm!) i głębokości około 40 cm. Myślę, że kupowanie umywalki wielkości mydelniczki nie ma sensu, bo o ile zaoszczędzimy miejsce, o tyle będzie to niepraktyczne, niewygodne i spowoduje rozchlapywanie wody wokoło. Ponadto, jeśli zdecydujecie się na model podwieszany, z łatwością wykorzystacie przestrzeń pod spodem do postawienia szafki albo kosza na pranie. Ciekawym rozwiązaniem jest też kupno umywalki narożnej, która pozwoli wykorzystać pozornie kłopotliwą przestrzeń.

Inne rozwiązania

Jeśli wykrzesaliście z powierzchni maksimum, warto skupić się na dodatkach, które sprawią, że powiększycie łazienkę optycznie. Najlepiej wybrać jednolitą i jasną podłogę – jakiekolwiek ciemne kolory sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się małe, poza tym, bez trudu ujawnią się na niej plamy. Jeśli macie większą kuchnię, możecie przenieść tam pralkę. To dosyć powszechne rozwiązanie, jednak nie wszystkim przypada do gustu.
A teraz moje ulubione – lustra! Bardzo je lubię i uważam, że zmieniają przestrzeń w wielu aspektach. Najlepiej sprawdzi się podłużne lustro nad umywalką.
Ciekawym sposobem jest również wykorzystanie fototapety (ostrożnie z wzorami, niech nie będą zbyt ciemne i drobne), warto ją umieścić na prostopadłej ścianie. Jeśli nie lubicie tego typu ozdób, spróbujcie z połyskliwymi powierzchniami, które, odbijając światło, wprowadzą do łazienki nieco lekkości.
Ostatnią, uniwersalną radą jest wykorzystanie szafek – unikajcie zbyt wielu półek, a jeśli je macie zamiast ustawiać na nich bibeloty i kosmetyki, weźcie koszyk i wkomponujcie je w regał.

Wykorzystajcie zasadę, że im mniej, tym lepiej.

 

Mała łazienka jasna

 

Mała łazienka zasłona

 

Mała łazienka pomarańczowa

Dodaj komentarz