Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Jak wybrać gniazdo telefoniczne?

Gniazdo telefoniczne, jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie służyło do podłączenia telefonu stacjonarnego do sieci. Mimo że stacjonarne telefony coraz rzadziej można spotkać w naszych mieszkaniach, gniazdo ciągle jest niezbędnym elementem instalacji elektrycznej, ponieważ dzięki niemu możemy podłączyć router transmitujący internet oraz satelitarną telewizję cyfrową. Jak wybrać gniazdo telefoniczne, by spełniało nasze potrzeby?

Jakie są rodzaje gniazd telefonicznych?

Gniazdo telefoniczne jest tak naprawdę przyłączem dla określonych wtyków telefonicznych. Wyróżniamy następujące ich rodzaje:

  • RJ-11 – innym oznaczeniem tego gniazda jest 6P2C, co oznacza, że jest to gniazdo sześciopozycyjne dwustykowe. Ten rodzaj gniazdka Simon jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem w telefonicznych liniach abonenckich. Gniazdko z wejściem RJ-11 może obsługiwać tylko jedno urządzenie.
  • RJ-12 – inaczej jest to gniazdko 6P6C, więc jest to gniazdo sześciopozycyjne sześciostykowe. Takie gniazdka Simon pozwalają obsłużyć aż trzy linie telefoniczne.
  • RJ-14 – jest to gniazdo 6P4C, czyli gniazdo sześciopozycyjne i czterostykowe. Pozwala obsłużyć dwie linie telefoniczne. Ten rodzaj gniazda jest najrzadziej spotykany w instalacjach elektrycznych.
  • Analogowe – na rynku jeszcze dostępne są gniazda analogowe, czyli tzw. starszego typu, jednak w nowych instalacjach niemal w ogóle nie są montowane, ze względu na fakt, że telefony analogowe już nie są powszechnie używane.

Gniazdo telefoniczne podtynkowe czy gniazdko natynkowe?

Telefoniczne gniazdka Simon (produkty tej marki służą nam za przykład, ponieważ jest to najbardziej znany producent osprzętu elektrycznego) mogą się także dzielić na gniazda podtynkowe i natynkowe. Wybierając konkretny model, musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt estetyczny, ale także montażowy.

Gniazdo podtynkowe, w porównaniu do swojego natynkowego odpowiednika, jest znacznie bardziej dyskretne. Plusem jest fakt, że taki gniazdo podtynkowe posiadania niewielkie otwory i większa część gniazda jest po prostu zakryta. Dzięki temu gniazdo nie rzuca się w oczy. Minus jest jednak jeden: w przypadku demontażu takiego gniazda jesteśmy zmuszeni do naruszenia wykończenia ściany.

W przypadku gniazd natynkowych ten problem w ogóle nie występuje. Gniazdko natynkowe można bez problemu zdemontować bez uszczerbku na wyglądzie ściany.

Gniazdo telefoniczne pojedyncze czy podwójne?

Najczęściej wybieranym gniazdem telefonicznym jest gniazdo pojedyncze, które obsługuje tylko jedno urządzenie. W przypadku kiedy w domu znajdują się dwa odbiorniki telefoniczne (może to być np. telefon oraz modem), możemy zdecydować się na gniazdo podwójne. Należy mieć jednak świadomość tego, że te urządzenia nie będą mogły działać niezależnie od siebie, ponieważ będą podłączone do gniazda podwójnego równoległego. Jeśli naszym celem jest obsługa dwóch różnych linii za pomocą dwóch odrębnych urządzeń, powinniśmy się zdecydować na gniazdo telefoniczne podwójne niezależne.

Gniazdo telefoniczne pojedyncze
Gniazdo telefoniczne pojedyncze
Gniazdo telefoniczne podwójne
Gniazdo telefoniczne podwójne

Dodaj komentarz