Kabel a przewód – jak je rozróżnić?

Kabel a przewód – jak je rozróżnić?

Nie oszukujmy się, diabeł tkwi w szczegółach, a najważniejsze w zdobywaniu wiedzy to znać podstawy. Nie bez powodu na matematyce uczyliśmy się, że nie każdy prostokąt jest kwadratem ale każdy kwadrat jest prostokątem. Na świecie jest taka a nie inna systematyka pojęć i musimy ją znać, by uniknąć elektrycznego faux-pas.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czym różni się kabel o przewodu? Przecięty Kowalski tego nie robi, bo nie ma takiej potrzeby – używa się tych pojęć zamiennie. Mało tego, słowniki synonimów również stawiają znak równości między kablem a przewodem. Nic dziwnego, że można zwątpić, czy ich rozróżnienie rzeczywiście ma sens., ale ma i to spory. Zwłaszcza dla nas, przyszłych ekspertów w dziedzinie.

Kabel elektryczny, czyli co?

Zanim rozwikłamy tytułową zagadkę, warto byłoby się przyjrzeć budowie kabla i jego cechom.
Kabel to cztery podstawowe elementy:

  • izolacja wewnętrzna,
  • izolacja zewnętrzna,
  • oplot,
  • przewód miedziany.

 

Przekrój kabla miedzianego

Czasami zdarzają się kable z aluminiowymi albo metalowymi zbrojeniami.
Według Międzynarodowego Słownika Elektrotechnicznego kabel to wyrób, który składa się z jednej lub kilu żył, ma indywidualne pokrycia (wspomniane przeze mnie izolacje i oplot), warstwę ochronną na skręconych żyłach (w przypadku izolacji rdzeniowej) oraz osłon ochronnych (choć niekoniecznie). W Polsce kablem nazywa się wszystkie rodzaje kabli i przewodów zarówno izolowane jak i nieizolowane.
Szczegółowo o kablach przeczytacie w innych wpisach, które znajdziecie TUTAJ.

 

Krótko o przewodzie

Według prof. dr hab. inż. Henryka Markiewicza: „Przewody elektroenergetyczne służą do przewodzenia prądu elektrycznego w liniach elektroenergetycznych, instalacjach elektrycznych i telefonicznych oraz innych, stanowiąc połączenie odpowiedzialnych źródeł zasilania z odbiornikami energii elektrycznej, urządzeniami teletechnicznymi, przyrządami pomiarowymi, sygnalizacyjnymi i innymi.”

Z kolei „Kablami nazywa się wyroby składające się z jednej lub większej liczby żył izolowanych, zaopatrzonych w szczelną powłokę zewnętrzną chroniącą izolację żył przed wilgocią, wpływami chemicznymi i dowolnymi innymi oddziaływaniami środowiskowymi. Kable mogą być układane w ziemi, na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, w kanałach kablowych, na konstrukcjach.” W fachowej literaturze przeczytamy, że przewody mają izolację z materiałów stałych i budowane są na niższe napięcia – maksymalnie 6kV, a kable na (praktycznie) cały zakres napięć. Innymi słowy – kabel jest przewodem, ale przewód kablem nie jest. Idąc dalej, możemy powiedzieć, że kabel ma szersze zastosowanie.

Jednym słowem…

Kabel to przewód, a przewód to nie kabel.
Te pierwsze można stosować w ziemi i wodzie oraz w wielu różnych zmiennych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Jeśli chcielibyśmy użyć przewodu konieczne będzie użycie osłony rurowej. Poza parametrami, konstrukcją i izolacją jest jeszcze jedna, bardzo przydatna różnica. Chodzi oczywiście o oznaczenia, w przypadku kabli mamy do czynienia z literą K. O tym magicznym alfabecie przeczytasz już wkrótce w dziale „Wiedza na talerzu”.

Dodaj komentarz