Kable ognioodporne – gdzie powinny być stosowane i jakie mają właściwości?

Kable ognioodporne – gdzie powinny być stosowane i jakie mają właściwości?

Każdy budynek, by mógł stać się budowlą zaliczaną do tych z grupy użyteczności publicznej, musi przejść szereg testów, a także spełnić ogromną ilość wymagań. W takich miejscach bezpieczeństwo potencjalnych osób przebywających w środku stawiane jest na pierwszym miejscu. Najważniejszymi wymaganiami jest zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Pożar w budynkach najcześciej spodowoany jest wadliwą instalacją, dlatego szczególne wymagania stawia się kablom w systemach obwodów urządzeń alarmowych. A Ty, wiesz jakie normy powinny spełniać kable w instalacji?

Obiekty o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych

Trasy kablowe w każdym budynku powinny być starannie zaprojektowane. W budynkach użyteczności publicznej poza wzięciem pod uwagę potrzeb wynikających z codziennego użytkowania, należy także rozważyć sytuacje niecodzienne. Jedną z nich jest pożar. Budynki, które należą do obiektów o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych, czyli szkoły, hotele, centra handlowe, szpitale, hale sportowe i widowiskowe czy lotniska charakteryzują się tym, że są dużymi skupiskami ludzi, a poza tym stanowią koncentrację majątku trwałego, bardzo często o znacznej wartości pieniężnej. Wszystko to sprawia, że wymagania przeciwpożarowe w takich miejscach mają charakter zaostrzony.

Znaczenie instalacji elektrycznej w bezpieczeństwie ogniowym

Znaczenie instalacji w systemie przeciwpożarowym można rozpatrywać na dwa sposoby. Z jednej strony przewody mogą stać się źródłem powstania pożaru np. poprzez zwarcie instalacji, dlatego mając na celu przeciwdziałanie powstawaniu pożaru, należy zadbać o ich odpowiednie ułożenie i eksploatację.

Z drugiej strony te same instalacje mogą być pomocne podczas wykrywania, zwalczania, a także ograniczania skutków pożaru (mowa o urządzeniach sygnalizujących wybuch pożaru, dźwiękowych systemach ostrzegawczych, windach strażackich itd.). Wszystkie wymienione systemy i urządzenia powinny funkcjonować bez zarzutów przez okres 30 bądź 90 minut w zależności od klasyfikacji (E30 lub E90).

Jakie wymagania muszą spełniać kable ognioodporne?

Istnieje szereg wymagań, które stawiane są przewodom ognioodpornym, a zaliczamy do nich:

  • niskie ciepło spalania się izolacji

  • niewielka ilość emitowanych gazów w czasie pożaru

  • utrzymywanie funkcji działania w poszczególnych systemach (E, PH)

  • zminimalizowane wydzielanie toksycznych i gęstych gazów

  • samogasnące powłoki i izolacje

  • nierozprzestrzenianie się ognia nie tylko na wiązce kablowej (klasy A, B i C), ale także na pojedynczym przewodzie

Kable ognioodporne – jakiej firmie zaufać?

Na rynku producentów kabli dominuje marka TELEFONIKA – katalog ich produktów jest bardzo szeroki, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że w ich ofercie znalazły się także kable ognioodporne. Firma oferuje kable wyposażone w izolację z ognioodpornej gumy silikonowej i powłoce z tworzywa bezhalogenowego. Wybierając przewody sprawdzonego, ale też cenionego w branży producenta, można mieć pewność, że wybiera się przede wszystkim produkt bezpieczny.

Dodaj komentarz