Łącznik schodowy, jak to działa?

Łącznik schodowy, jak to działa?

Jeśli na schodach lub w korytarzu nie masz oświetlenia z czujnikiem ruchu, łącznik schodowy krzyżowy może okazać się jedynym dobrym rozwiązaniem. Pozwala zapalać światło w jednym miejscu i gasić w innym. Jak to działa i jak zamontować włącznik schodowy? Jakie włączniki wybrać i czym różnią się dostępne w sprzedaży modele?

Podstawowym zadaniem łącznika schodowego jest sterowanie oświetleniem z różnych kondygnacji. Włącznik schodowy może być też stosowany zawsze wtedy, gdy zależy nam na włączaniu światła w jednym miejscu i gaszeniu w innym. Łączniki schodowe znajdują zatem zastosowanie w długich holach, korytarzach itp. Ich montaż pozwala także na sterowanie oświetleniem z większej ilości miejsc (np. klatka schodowa w budynku wielokondygnacyjnym). Liczba łączników nie musi być ograniczona do dwóch.

Włącznik schodowy, zastosowania niestandardowe

Wyłącznik schodowy znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba manipulacji jednym źródłem światła z różnych miejsc, zatem nie tylko na schodach. Oprócz klatek schodowych i korytarzy stosuje się go również w dużych pomieszczeniach, pokojach przechodnich oraz w piwnicach i na strychach. Włączniki tego rodzaju instaluje się również w sypialniach dla umożliwienia sobie gaszenia światła w okolicy łóżka.

Jak zamontować łącznik schodowy?

Do standardowej instalacji z możliwością zapalania i gaszenia światła w dwóch miejscach niezbędna jest jedna para łączników. Przy sterowaniu światłem z trzech lub więcej miejsc, poza jedną parą łączników schodowych, potrzebny jest dodatkowo łącznik krzyżowy (albo kilka, w zależności od potrzeb).

Im większa ilość łączników rodzaju, tym więcej potrzeba połączeń między punktami oraz przewodów. W skomplikowanych instalacjach tego typu niezbędna jest pomoc wykwalifikowanego elektryka.

Jak kupić odpowiednie łączniki

Zakup osprzętu można oczywiście zlecić elektrykowi, jednak wiele osób woli dokonać go samodzielnie. Ceny łączników różnią się w zależności od marki czy serii, jednak pod względem technicznym każdy łącznik schodowy jest taki sam i spełnia tę samą rolę. Niektóre serie obejmują włączniki z klawiszami, w innych poszczególne elementy kupuje się oddzielnie. Jakość kupowanego osprzętu w komplecie lub osobno jest jednakowa, podobnie jak funkcjonalność. Wybór łączników można po prostu dostosować do preferencji estetycznych oraz do wystroju pomieszczenia.

Dodaj komentarz