Mufa kablowa – co musisz o niej wiedzieć

Mufa kablowa – co musisz o niej wiedzieć

Mufa kablowe to akcesorium, umożliwiające zarówno łączenie, rozgałęzienie, jak i zakończenie kabli. Ponadto stosuje się je w ramach skutecznego oraz bezpiecznego zaizolowania danego miejsca. W tym kontekście ważne jest zapewnienie odpowiednich właściwości mechanicznych oraz elektrycznych, a parametry nie mogą być gorsze niż kabla właściwego.

Konstrukcja mufy kablowej jest powiązana z rodzajem kabla, przekrojem oraz liczbą żył, napięciem znamionowym czy technologią. Największą popularnością cieszy się mufa kablowa przelotowa, która łączy odcinki tego samego kabla. Z drugiej strony, mufy przejściowe pozwalają na połączenie różnorakich rodzajów kabli. Dane połączenie może przybrać kształt litery Y lub T. Jeśli chodzi o mufy kablowe, ich oferta na stronie STiP.pl jest bardzo zróżnicowana. Jest to internetowy sklep elektryczny, w którym znajduje się niezwykle rozbudowany asortyment kabli, przewodów, osprzętu takiego jak: gniazdka, łączniki, żarówek itp.

mufa kablowa cena

Mufa kablowa termokurczliwa

Jednym z najbardziej popularnych modeli muf kablowych jest ten termokurczliwy. W typowych modelach stosuje się rury wykonane z usieciowanych poliolefin. Od wewnątrz są one pokryte termoplastycznym klejem. Wmontowana rura obkurcza się pod wpływem (wysokiej) temperatury. Mufa kablowa termokurczliwa jest przeznaczona do kabli ekranowych, zbrojonych oraz tworzywowych. Zapewnia ona świetne uszczelnienie m.in. przed wilgocią oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia.

Mufa kablowa zimokurczliwa

Na naszej stronie znajdą Państwo również mufy zimnokurczliwe. Mufa kablowa jest dobierana pod konkretny kabel. Zimnokurczliwe rurki są odporne działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. Parametry mufy tego typu zapewniają trwałość połączenia nawet w przypadku gdy temperatura będzie stale wynosiła 90°C (lub krótkookresowo 130°C).

mufa kablowa sklep

Mufy taśmowe

Jest to typ muf przeznaczony do łączenia albo naprawienia konkretnego przewodu, np. kabli jednożyłowych o izolacji z politylenu usieciowanego/termoplastycznego. Wybrane zestawy pozwalają na łączenie żył przy użyciu złączek zaprasowywanych. Daną izolację kabla odtwarza się przy pomocy specjalnej taśmy samospajalnej. Ekrany na żyle roboczej/izolacji natomiast, samospajalną taśmą przewodzącą. Oprócz tego odpowiednia taśma pozwala na odtworzenie krawędzi ekranu na izolacji podstawowej kabla. Jeśli chodzi o powłokę zewnętrzną, stosuje się taśmę wzmocnioną włóknami szklanymi. W niektórych rozwiązaniach jako powłokę zewnętrzną stosuje się rurę termokurczliwą z klejem.

Internetowy sklep elektryczny Stip.pl

Szukasz gotowych i sprawdzonych rozwiązań? Koniecznie sprawdź ofertę internetowego sklepu elektrycznego Stip.pl. Znajdziesz w niej nie tylko mufy taśmowe, ale szereg różnych urządzeń oraz osprzęt elektroniczny.

Dodaj komentarz