Osprzęt elektroinstalacyjny, który ułatwia pracę w biurze

Osprzęt elektroinstalacyjny, który ułatwia pracę w biurze

Jeszcze kilkanaście lat temu każde biuro pełne było plątaniny kabli, ładowarek podłączonych do gniazdek i przedłużaczy, ponieważ liczba tradycyjnych gniazdek zawsze była niewystarczająca w stosunku do ilości urządzeń, które musiały być podłączone. Dziś przestrzeń biurowa diametralnie się zmieniła. Jest urządzona w taki sposób, by praca w niej była jak najbardziej komfortowa. Wszystko za sprawą producentów osprzętu oraz akcesoriów elektrycznych.

Sprytne rozwiązania do biur i nie tylko

Producenci osprzętu elektroinstalacyjnego z roku na rok stają przed nowymi wyzwaniami, które podyktowane są wymaganiami klientów. Pracownicy biur codziennie w swojej pracy używają masy urządzeń, zaczynając od komputera, a kończąc na ładowarkach do telefonu. Korzystanie z tak dużej ilości sprzętu powoduje, że w pomieszczeniu służbowym musi się znajdować odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych. Nie zawsze jednak pomieszczenia biurowe są przygotowane na obsługę tak wielu maszyn.

Ten problem jeszcze kilkanaście lat temu był rozwiązywany tylko w jeden sposób: do gniazdka elektrycznego podłączano przedłużacz, który mógł zasilać w energię kilka urządzeń. Dziś to rozwiązanie powoli odchodzi do lamusa. Producenci osprzętu elektrycznego znaleźli sposób na wyeliminowanie uciążliwych kabli, które nie prezentowały się zbyt estetycznie w biurze. Do grupy tych urządzeń z pewnością można zaliczyć ładowarkę indukcyjną oraz gniazda wpuszczane w blat lub gniazda nablatowe.

Ładowarka indukcyjna i USB

Najbardziej znanym producentem tego typu sprzętu jest włoska marka ASA Plastici. Ładowarki tej marki dzielą się na dwie serie. Pierwsza z nich to Versapick, natomiast druga to Versacharger. Ładowarki charakteryzują się tym, że ich montaż polega na wpuszczeniu urządzenia ładującego, czyli gniazd USB w blat. Może to być blat biurka, ale przecież takie rozwiązanie równie dobrze sprawdzi się w domu. Z powodzeniem można je zamontować w blacie stołu lub w innej powierzchni roboczej (np. blat kuchenny).

Atutem tego typu ładowarek jest przede wszystkim niewielka ilość miejsca, jakie zajmują. Zarówno ładowarka indukcyjna, jak i ta z wejściami USB (zazwyczaj znajdują się dwa wejścia) są niemal równe z powierzchnią blatu. Największym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie musimy korzystać z gniazda elektrycznego, by naładować telefon, aparat fotograficzny czy inne urządzenie obsługujące port USB. Szczególnie w trakcie pracy jest to bardzo przydatna funkcja, ponieważ możemy podłączyć sprzęt do ładowania bez konieczności odchodzenia od miejsca pracy.

Ładowarki USB dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można je dopasować do koloru blatu w taki sposób, by nie wyróżniały się na jego tle. Do dyspozycji pozostaje także kilka kształtów i rozmiarów, co także pozwala dopasować je do przestrzeni, na której się znajdą.

ładowarka usb

Ładowarka indukcyjna jest nowocześniejszym rozwiązaniem w porównaniu do wcześniej opisywanego modelu. Jest to płaski, okrągły panel, który pozwala ładować telefon typu smartfon bez konieczności używania tradycyjnej ładowarki, czy chociażby kabla. Wystarczy położyć urządzenie na ładowarce indukcyjnej, a ta sygnałem dźwiękowym powiadomi nas o rozpoczęciu procesu ładowania.

ładowarka indukcyjna

Gniazda wpuszczane w blat

Kolejne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w biurze, ale też w przestrzeni mieszkalnej. Gniazda wpuszczane w blat pozwalają zaoszczędzić miejsce w kuchni i w każdym innym pomieszczeniu, w którym się znajdą. Przede wszystkim dzięki nim można zapomnieć o mało estetycznych przedłużaczach.

gniazdo wpuszczane w blat

Ich konstrukcja jest banalnie prosta. Gniazda wpuszczane w blat to nic innego jak kolumna, na którą składa się kilka gniazd elektrycznych (mogą być zamontowane także dodatkowe gniazda USB lub inne), która ukryta jest pod blatem stołu, biurka lub blatu kuchennego. Wystarczy lekko przycisnąć wierzch gniazda, by się wysunęło na zewnątrz.

Dodaj komentarz