Osprzęt elektryczny w łazience – co należy o nim wiedzieć?

Osprzęt elektryczny w łazience – co należy o nim wiedzieć?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie – codziennie spędzamy w niej czas na zabiegach pielęgnacyjnych ciała, co często oznacza, że musimy korzystać z urządzeń podłączanych do prądu. Z drugiej strony do tych zabiegów wykorzystywana jest woda, która razem z osprzętem elektrycznym, który musi się znajdować w przestrzeni łazienkowej, daje bardzo niebezpieczne połączenie. Jaki osprzęt elektryczny wybierać i jak rozmieścić go w łazience, by korzystanie z niej było w pełni bezpieczne?

Dobre gniazdka, czyli jakie?

W łazience zamontowanie gniazdek elektrycznych jest koniecznością. Jeśli w łazience będzie znajdować się pralka, należy zadbać o to, by miała swoje gniazdko, ponieważ to urządzenie jest zawsze podłączone do prądu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku urządzeń, które podłączamy raz na jakiś czas. Mowa o suszarce, maszynce do golenia czy elektronicznej szczoteczce do zębów – te przedmioty nie wymagają swojego źródła prądu, więc na wszystkie wystarczy tylko jedno gniazdko.

Należy pamiętać, by wybierać jedynie dobre gniazdka, czyli takie przeznaczone do łazienki. Co oznacza w tym przypadku sformułowania dobre gniazdka? Przede wszystkim takie gniazda powinny być bryzgoszczelne, czyli wyposażone w samoczynnie zamykająca się klapkę. Ponadto powinny mieć bolce uziemiające.dobre gniazdka

Nie bez znaczenia jest także montaż gniazdek. W strefie mokrej, czyli tam, gdzie ściany, podłoga i sufit mają bezpośredni kontakt z wodą, gniazdek powinno w ogóle nie być, podobnie jak włączników. Minimalna odległość gniazdka od wanny czy kabiny to 60 cm. Jeśli chodzi o wysokość, na której należy je zainstalować, wynosi ona 1,2 m nad podłogą.

Łączniki hermetyczne do łazienki

O ile na zewnątrz łazienki włącznik światła znajdującego się w łazience może być taki jak w przypadku innych pomieszczeń, tak wewnątrz łazienki należy zastosować łączniki hermetyczne. Dlaczego jest to tak istotne? Łączniki hermetyczne, podobnie jak wcześniej omawiane gniazdka, muszę być zabezpieczone przed kontaktem z wodą. Może się przecież zdarzyć, że włączając oświetlenie znajdujące się nad lustrem, możemy mieć mokre dłonie. Jeśli zdecydowalibyśmy się na zwykły włącznik, mogłoby dojść do niebezpiecznej sytuacji. Łączniki hermetyczne przed takimi ewentualnościami nas chronią. W tym miejscu warto jeszcze nadmienić, że nie bez znaczenia jest miejsce, w którym łączniki będą zamontowane. Powinny być umiejscowione na wysokości 1,4 metra nad podłogą.

łączniki hermetyczne

Uwagi na koniec

Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów instalacji elektrycznej, warto wiedzieć o tym, że całą instalację powinno się zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowoprądowym o znamionowej wartości 30 mA. Taki wyłącznik ochroni domowników przed porażeniem prądem i zabezpieczy instalację przed skutkami zwarć. Gdzie dostępna jest tego typu elektryka? Sklep STiP.pl oferuje wyżej wspomniane gniazda oraz łączniki hermetyczne, a także inne elementy instalacji elektrycznej. Asortyment zainteresuje pewnie niejednego elektryka. Sklep StiP i jego oferta znajdzie także swoich zwolenników wśród osób hobbystycznie interesujących się zagadnieniami związanymi z elektryką.

Dodaj komentarz