Podstawowe rodzaje bezpieczników

Podstawowe rodzaje bezpieczników

To bardzo ważny element w każdym domu, zapewnia Ci spokój i bezpieczeństwo. Co prawda idealny nie jest, ale dobrze wybrany, odpowiednio zabezpieczy instalację elektryczną i odbiorniki od przeciążenia. Mowa oczywiście o bezpieczniku elektrycznym. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Wyłączniki róznicowoprądowe

Jeśli mieszkacie w domku jednorodzinnym to najprawdopodobniej się z nimi spotkaliście. Ten rodzaj bezpieczników ma za zadanie ochronić Was przed porażeniem prądem. Jego działanie nie jest szczególnie skomplikowane… Pod warunkiem, że pamiętacie, jak działa pierwsze prawo Kirchoffa.

Dla przypomnienia prosta ilustracja:

I prawo Kirchhoffa schemat
Krótko mówiąc, jeśli ilość prądów w takim bezpieczniku jest zaburzona, to ten automatycznie wyłącza obwód.

Dzięki temu wiemy, że coś jest nie tak z naszą instalacją i możemy, czym prędzej wzywać elektryka.

Bezpieczniki topikowe

Ten rodzaj bezpieczników również znajdziecie w starszych domach, ale i w instalacjach przemysłowych. Jest to nieco bardziej zaawansowane zabezpieczenie – informuje nas nie tylko o zwarciu w instalacji, ale również o przepięciu lub przekraczanej maksymalnej wartości płynącego prądu – wszystko dzięki topikowi i wkładce. Pierwszy z nich to element bezpiecznika, który nagrzewa się i w rezultacie topi, co skutkuje wyłączeniem obwodu. Ważne jest, by był on pokryty piaskiem kwarcowym, ale o tym jak wybrać bezpiecznik przeczytacie TUTAJ. Oczywiście, wymiana topika jest możliwa, ponadto, nie jest trudna, a to dzięki wkładce topikowej. Na szybkość działania tego bezpiecznika wpływa wartość prądu – im wyższa, tym jest ono szybsze.

Bezpieczniki przepięciowe

Ostatni rodzaj bezpieczników jest nam znany „z widzenia”, mowa tu o potocznie nazywanych „korkach”. Ich popularność spowodowana jest tym, że montuje się je w miejscach, gdzie znajduje się zewnętrzna instalacja piorunochronna. Mało tego, sprawdzają się również w przypadku budynków zasilanych liniami napowietrznymi albo kablowymi np. w zakładach przemysłowych, gdzie wiele sprzętów działa przez długi czas w jednym momencie.
„Korki” oznacza się pierwszymi literami polskiego alfabetu.
Bezpiecznik klasy A – do stosowania w zabezpieczaniu linii napowietrzynych w sieciach przesyłowych niskiego napięcia – nie stosujemy go w domu,
Bezpiecznik klasy B – do stosowania w instalacjach domowych,
Bezpiecznik klasy C – do urządzeń o większym rozruchu ( wytrzymują większe obciążenie początkowe.
Bezpiecznik klasy D – sprawdza się w przypadku „wrażliwej” elektroniki, którą łatwo uszkodzić, ponadto montuje się je w puszkach podtynkowych, czy gniazdkach.

Oznaczenia bezpieczników

Skrzynka bezpiecznikowa Rzadko, ale jednak możecie się spotkać z oznaczeniami bezpieczników. Możecie mieć z nimi styczność dopiero w przypadku dobierania bezpiecznika do charakterystyki instalacji elektrycznej. Zdarza się to nieczęsto, ale warto wiedzieć!

 

Poniżej przedstawiam Wam oznaczenia:
a – bezpiecznik niepełnozakresowy, który chroni przed skutkami zwarć,
g – bezpiecznik pełnozakresowy , który chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń,
L – bezpiecznik do przewodów,
M – bezpiecznik do silników,
R – bezpiecznik do elementów energoelektronicznych,
B – bezpiecznik do urządzeń elektroenergetycznych górniczych,
Tr – bezpiecznik do transformatorów,
G – bezpiecznik ogólnego przeznaczenia,
D – „korek”, bezpiecznik do instalacji domowych i innych o małej mocy,
T – bezpiecznik zwłoczny,
HH- bezpiecznik średniego napięcia o wysokiej zdolności przerywania,
NH – bezpiecznik niskiego napięcia o wysokiej zdolności przerywania,
UR – bezpiecznik ultraszybki,
F – bezpiecznik szybki.

Dodaj komentarz