Przewijarka do kabli i mechanizacja prac kablowych

Przewijarka do kabli i mechanizacja prac kablowych

Przewijarka do kabli jest stosowana dla zoptymalizowania prac obejmujących kable i przewody. Dzięki zastosowaniu specjalnego osprzętu możemy znacząco przyspieszyć ich wykonanie, a także zmniejszyć koszta. Jakie urządzenia pozwalają na mechanizację i dzięki temu na zwiększenie wydajności prac kablowych?

Przewijarka do kabli w sektorze energetycznym

Mechanizacja prac kablowych jest ważna ze względu na zwiększenie tempa oraz wydajności, a co za tym idzie, obniżenia kosztów robót z sektora energetycznego i telekomunikacyjnego. Dla optymalizacji prac obejmujących kable i przewody, stosuje się różnego rodzaju przewijarki do kabli. Jak działa przewijarka do kabli i jakie wyróżniamy rodzaje stojaków obrotowych?

Obrotowe stojaki do odwijania kabli z krążków

Pierwsza grupa to urządzenia przeznaczone do odwijania kabli i peszli. Stojaki do odwijania kabli z krążków mają prostą i solidną budowę, kompaktowe rozmiary, oraz są przystosowane do różnych średnic rdzeni. Z ich pomocą możemy odwijać kable wszelkiego rodzaju bez ich skręcania. Stojaki tego rodzaju są bezobsługowe i są przeznaczone do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Stojaki do odwijania bębnów

Rozwijak, czyli stojak do odwijania kabli z bębnów to niezbędnik każdego elektryka. Większość stojaków tego typu to urządzenia bardzo proste w obsłudze i niewymagające zastosowania narzędzi. W sprzedaży dostępne są rozwijaki do bębnów o różnych średnicach oraz uniwersalne – nieposiadające ograniczeń co do średnicy i szerokości (regulacja położenia łożyska bębna umożliwia obsługę wszystkich standardowych bębnów kablowych).

Stojaki obrotowe składane

Składane obrotowe stojaki sprawdzają się podczas wykonywania robót z wykorzystaniem ciężkich peszli i kabli, które są szczególnie nieporęczne. Większość stojaków z tej grupy radzi sobie z przewodami o naprawdę dużych średnicach i sporej wadze. Stojaki obrotowe tego typu również nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Podnośniki do bębnów kablowych

Specjalnie skonstruowane hydrauliczne podnośniki służą do pracy z ciężkimi bębnami pozwalają na sprawne odwijanie bądź nawijanie kabla na bęben umieszczony na osi podnośnika. Stojak jest w tym wypadku zintegrowany z napędem hydraulicznym i posiada zabezpieczenie przed przemieszczaniem się bębna. Podnośniki pozwalają na podniesienie bębna przez jedną osobę.

Podnośnik, przewijarka do kabli i inne urządzenia odpowiedzialne za mechanizację prac kablowych są niezastąpione przy pracach na budowie. Pozwalają one na łatwiejsze wykonywanie robót z zakresu energetyki, przy udziale mniejszej ilości pracowników.

Dodaj komentarz