True loft style, czyli kilka słów o fabrycznej zabudowie

True loft style, czyli kilka słów o fabrycznej zabudowie

Aranżacje industrialne to hit tego roku i absolutnie nic nie wskazuje na to, aby ich popularność miała słabnąć. Charakter industrialny osiągnąć można przede wszystkim na poziomie przestrzeni, ale także dodatków. Jak stworzyć fabryczny klimat w swoim M?

Styl industrialny w projektowaniu narodził się wtedy, gdy u kresu zaczęły pojawiać się nie tylko giganci przemysłu, ale także drobniejsi producenci, którzy dysponowali sporych rozmiarów halami produkcyjnymi czy magazynami. Kiedy ich pierwotne przeznaczenie przestano nosić znamiona użytkowania tak duże obiekty stawały się początkowo celem szabrowników by w latach 60 ubiegłego wieku (nota bene w Nowym Yorku) zostać azylem dla artystów i galerników, dla których tak duże pomieszczenia mogły stanowić idealne miejsce nie tylko do życia, ale także do pracy. Alternatywne środowisko bardzo szybko zagospodarowały opuszczone lofty, tworząc coś na wzór nowej klasy wyższej. Trend na rynku nieruchomości spowodował również powstawanie zupełnie nowych obiektów, które tylko wyglądem i „otwartością” odwoływały się do pofabrycznej zabudowy.

Styl industrialny to przede wszystkim otwarta przestrzeń, która wbrew pozorom nie musi być bardzo duża, funkcjonalny układ, w którym pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie przechodząc płynnie z jednej funkcji do kolejnej. Styl industrialny to jak wspomnieliśmy na początku także przedmioty, dzięki którym uzyskamy bardzo klimatyczny efekt, nawet w klasycznym mieszkaniu w bloku, które z założenia przeczy nie tylko mieszkaniom w kamienicy ale także opisywanym loftom.

W zabudowie fabrycznej dominuje prosta forma- szkło, cegła, stal i kamień. Wszystkie elementy są nastawione na funkcję dopiero w drugiej kolejności na sam efekt wizualny. Dzięki temu w kuchni otwartej na salon atrakcyjnie prezentować będą się fazowane kafelki mała kuchenna wyspa z drewnianym blatem, lub drewniany stół z metalowymi krzesłami stylizowanymi na krzesła warsztatowe. Salon natomiast to miejsce w którym atrakcyjnie zaprezentuje się szara sofa na tle ściany z odsłoniętych cegieł, również drewniane belki sufitowe czy delikatne przeszklenie . Nie możemy zapomnieć o zieleni- wiszących paprociach lub sporych rozmiarów doniczkowych drzewkach, które ustawimy bezpośrednio na drewnianej podłodze.

Fabryczne pomieszczenia to dominacja światła, które aby minimalizować koszty utrzymania przedsiębiorstw bazowało na oświetleniu naturalnym. Charakter całodobowej pracy również wymuszał zagospodarowanie oświetlenia sztucznego, które z uwagi na obszar i warunki pracy musiał spełniać wiele norm- to w dużej mierze rzutowało na specyficzną konstrukcję samych opraw.

Jeśli aranżujemy małe, zamknięte w formie mieszkanie w bloku w oparciu o styl loftowy, warto wybrać lampy, które swoim designem odpowiadają na typowe oprawy przemysłowe.

Wybierając lampy industrialne do swojego mieszkania zwróć uwagę na ich formę, kolor, a także materiał, z jakiego zostały wykonane. W ofercie niektórych sklepów znaleźć można nie tylko stylizowane na industrialne oprawy oświetleniowe, ale także odrestaurowane modele opraw.

Lampy industrialne charakteryzują się surową, minimalistyczną formą. Są to przede wszystkim reflektorowe klosze- zarówno jako lampy wiszące czy stojące lampy studyjne, to także pomniejszone modele opraw umieszczonych na szynie. Lampy industrialne to nie tylko klasyczne oprawy, to także dekoracyjne już w tym momencie odsłonięte żarówki na kablu w oplocie, które są nie tylko designerskie, ale także łatwe w utrzymaniu czystości.

W odniesieniu do kolorystyki, w oświetleniu industrialnym dominują stonowane kolory- naturalny odcień stali czy miedzi, również szkło, a także matowe wariacje- czerń, biel czy czerwień. Obecnie kolor oprawy oświetleniowej możemy dobrać adekwatnie do kolorystyki pomieszczenia. Jej forma choć industrialna kolorystycznie może być nawiązaniem do bardziej oryginalnych wariantów- współcześnie dominują kolory wrzosowe, mięta czy przybrudzone zielenie.

W odniesieniu do surowych i minimalistycznych zwisów, z ozdobną żarówką alternatywnie często spotykane są także zwisu, których klosz stanowi druciana siatką lub metalowy stelaż.

Wśród modeli lamp industrialnych nie brakuje klasycznych lamp wiszących, które mogą stanowić pojedyncze punkty lub być zestawione np. w potrójnej oprawie. Również ciekawym rozwiązaniem są lampy typu pająk, której punkty mogą zostać swobodnie rozwieszone. Poza klasycznym oświetleniem sufitowym w ofercie sklepów nie brakuje kompleksowego oświetlenia w formie kinkietów czy lamp biurkowych, a także lamp podłogowych, które sprawdza się nie tylko w salonie.

Dodaj komentarz